SP2 – Wiedza i nauka

Portal wiedzy

Szkolnictwo – jako strefa ludzkiego życia

Szkolnictwo – jako strefa ludzkiego życia

Wiele osób po złych doświadczeniach z własnymi latami szkolnymi uważa cały system kształcenia za niedopracowany i wręcz zły. Skąd pojawiają się tak negatywne opinie, częste nawet wśród ludzi całkiem zadowolonych z własnej edukacji? Przede wszystkim z faktu, że poziom nauczania jest bardzo niski i pozostający daleko w tyle za państwami Europy. Dzieci w szkołach uczą się długo, przez kilka godzin dziennie, ale przekazuje się im wiedzę… zupełnie niepotrzebną w codziennym życiu i nie mającą kompletnie żadnego powiązania z przyszłością. To dość często spotykany błąd w szkolnictwie światowym, u nas jednak sięga monstrualnych wyników, bo dziewiętnastolatek kończący liceum nie tylko nie ma wiedzy życiowej, ale często jest – spójrzmy prawdzie w oczy – zwyczajnym ignorantem i nieukiem.

Wszystko to wypływa z faktu, że szkolnictwo jakkolwiek jest potrzebne i koniecznie dla człowieka, budowane jest na podwalinie bezsensu i nietrafionych pomysłów. Zamiast iść do przodu i czerpać przykłady z innych państw, nasz system szkolny albo się cofa, albo wraca do starych, zużytych metod. Czy więc szkolnictwo jest rzeczywiście sferą ludzkiego życia, bez którego człowiek nie może się obejść? Dla wielu osób z pewnością tak – zwłaszcza w czasach kiedy wyznacznikiem potęgi biznesowej i zawodowej nie jest doświadczenie, ale dyplom wyższej uczelni. Z drugiej jednak strony wiele światowych postaci, także sfery biznesu, nie posiada żadnego dyplomu a o maturze słyszało jedynie z telewizji. Tu jednak w grę wchodzą pieniądze, które zdobyć można (oczywiście w sposób legalny) głównie za sprawą wiedzy i sprytu.

Pozostaje więc wciąż nieodgadnionym pytanie zadane w tytule, choć oczywiście znajdzie się wielu zwolenników zarówno za jak i przeciw podobnym stwierdzeniom. Faktem jest jednak, że szkolnictwo, jakiekolwiek by ono nie było, daje nam naprawdę duże możliwości i jedynie w naszej gestii pozostaje, w jaki sposób je wykorzystamy. Czy będziemy uczyć się pilnie i dokładnie lub wybiórczo i niestarannie – być może w przyszłości będzie to decydować o naszej posadzie albo awansie.

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *